معرفی چند مورد از معتبرترین انتشارات چاپ مقاله در دنیا

۱) انتشارات Cambridge University Press

انتشارات دانشگاه کمبریج بیش از ۳۶۰ مجله علمی را در موضوعات مختلف به صورت چاپی و آنلاین انتشار داده است. این نشریات بروز ترین و جامع ترین مقالات آکادمیک علمی را در خود جای داده اند. این انتشارات که قدیمی ترین انتشارات جهان نیز است تحت نظر دانشگاه کمبریج بوده و هدف آن پیشرفت دانش، آموزش، یادگیری و تحقیق است.

تاریخ شکل گیری انتشارات کمبریج

انتشارات دانشگاه کمبریج 

در سال ۱۵۳۴ هنری هشتم به انتشارات کمبریج حق ثبت آثار را داد و به مطبوعات مجوز داد تا انواع کتاب ها را بتوانند چاپ کنند. بنابراین انتشارات کمبریج اولین کتاب خود را در سال ۱۵۸۴ منتشر کرد و آن را قدیمی ترین نشر در جهان دانست. در طول چهار قرن بعد، شهرت مطبوعات در سراسر اروپا گسترش یافت و برترین آثار علمی، شعر، کتاب های مدرسه، کتاب های مذهبی منتشر شدند. در کنار آثار کمبریج، آثاری از قبیل “Principia Mathematica” نیوتن، Lycidas”” میلتون، “”Radio-activity ارنست رادرفورد و “زبان و ذهن” نوام چامسکی منتشر شده است.

انتشارات کمبریج در زمان حال

کمبریج در قرن بیستم فعالیت خود را به عنوان یک ناشر جهانی گسترش داد و امروزه بیش از ۵۰ دفتر در سراسر جهان دارد و خدمات و فعالیت خود را تقریبا به هر کشوری در جهان رسانده است. از جمله مهم ترین مراکز این انتشارات در شهر های کمبریج انگلستان، نیویورک آمریکا، ملبورن استرالیا، مادرید آلمان،توکیو ژاپن و… هستند.  ۲۰۰۰ نفر کارمند  و  بیش از ۵۰ هزار عنوان مقاله شامل تحقیقات علمی، توسعه حرفه ای و  بیش از ۳۰۰ مجله پژوهشی، آموزشی، مدرسه ای، دانشگاهی و مذهبی که توسط نویسنده هایی از بیش از ۱۰۰ کشور  به رشته تحریر در آمده اند از فعالیت های این انتشارات به محسوب می گردد. و این آمار در حال رشد است و هزاران عنوان جدید و میلیون ها ایده نو را به جهان انتقال می دهد.

۲) انتشارات Oxford University Press

ساختمان انتشارات اکسفورد 

انتشارات آکسفورد  بخشی از دانشگاه آکسفورد است و ریشه تاریخی آن به سال ۱۴۷۸میلادی برمی گردد .  انتشارات دانشگاه آکسفورد (OUP)  در سال ۱۵۸۶ تاسیس شده است و  از نظر قدمت دومین انتشارات بزرگ جهان است و همچنین بزرگترین مطبوعات دانشگاهی جهان محسوب می شود.  و دارای بیشترین حضور جهانی در این حوزه  نیز می باشد. برنامه جهانی این انتشار آکادمیک تمام طیف تحصیلی و دانشگاهی را شامل می شود از جمله مجموعه گسترده ای از کتاب های علمی و عمومی، مجلات و محصولات آنلاین.

انتشارات دانشگاه آکسفورد پیشرو در ارتباط با دانشمندان جهان

پیشرو بودن دانشگاه در این است که بهترین دانش و پژوهش را در دسترس داشته باشند و برای ایجاد این امکان، این انتشارات با دانشمندان مشهور جهان در تمامی زمینه ها در ارتباط هستند. نمایندگان هر موضوع به عنوان ناظر در زمینه نشر در موضوع خاص خود مانند تاریخ، موسیقی، علم، فلسفه و غیره کار می کنند

روند سخت گیرانه تایید مقالات در انتشارات آکسفورد

هر نشریه، با کمک  اساتید که در رشته مورد نظر تخصص دارد، مقالات را خوانده و بررسی و تأیید می کنند و در تلاشند که انتشارات خود را  در بالاترین استاندارد نگه دارند، بنابراین خوانندگان آن ها می توانند اطمینان حاصل کنند که از محتوای با کیفیت بالا بهره می برند. OUP آثار معتبر در بسیاری از زمینه های مورد علاقه را منتشر می کند. آثار معتبری از نویسندگان مشهور همچون James McPherson، Alan Brinkley، Richard Dawkins، William Safire، Henry Louis Gates، Jr. و Rachel Carson.

OUP در سال حدود ۶۰۰۰ کتاب را منتشر می کند و  ۶۰۰۰ کارمند دارد. این انتشارات بیش از ۳۰۰ مجله در  زمینه های علوم انسانی، علوم اجتماعی و پزشکی را منتشر می کند که به موجب آن تحقیقات با کیفیت بالا را برای مخاطبان خود به ارمغان می آورد.

۳) انتشارات Wiley

لوگوی وایلی روی در 

انتشارات جان وایلی و پسران که امروزه با نام انتشارات Wiley  شناخته می شود در سال ۱۸۰۷ میلادی تاسیس شد . این انتشارات که محصولات خود را به صورت چاپی و آنلاین منتشر می کند متخصص درچاپ نشریات علمی و آزمایشگاهی است. در سال ۲۰۱۷ میلادی با انتشار سری کتاب های For Dummies  به شهرت زیادی رسید .در ایران نیز این مجموعه کتاب با نام هایی همچون برای احمق ها مورد استقبال زیادی قرار گرفت. این انتشارات ۵۱۰۰ کارمند دارد. دفتر مرکزی این انتشارات در نیوجرسی آمریکا است و دارای دفاتری در شهر های دبی، پکن و سائوپائولو و… می باشد. وایلی در نشر حوزه‌های علمی، فنی، پزشکی فعالیت دارد . پایگاه داده این انتشارات دسترسی به بیش از ۶ میلیون مقاله از بیش از ۱۵۰۰ مجله و بیش از ۲۰ هزار کتاب الکترونیکی و صد ها اثر مرجع را ارائه می دهد.

۴) انتشارات Elsevier

ساختمان قدیمی الزویر 

انتشارات Elsevier یک ناشر هلندی است که در زمینه ارائه اطلاعات علمی، پزشکی و فنی فعالیت می کند. هدف این انتشارات رهبری در راه پیشرفت علم و فناوری و سلامت است و به موسسات و پژوهشگران در زمینه ی مراقبت های بهداشتی، و پیشرفت علم و بهبود عملکرد آن ها به نفع بشریت کمک می کند. این انتشارات در سال ۱۸۸۰ میلادی تاسیس شد و تا سال ۲۰۱۵ میلادی به عنوان رید الزویر شناخته می شد. محصولات آن شامل مجلاتی مانند The Lancet و Cell، مجموعه ی ScienceDirect از سری مجلات الکترونیکی، پایگاه داده آنلاین Scopus و … است. Elsevier سالانه بیش از ۴۳۰۰۰۰ مقاله را در ۲۵۰۰ مجله منتشر می کند. آرشیو آن شامل بیش از ۱۳ میلیون سند و ۳۰۰۰۰ کتاب الکترونیکی است. تعداد کل دانلود سالانه آن نیز به بیش از ۹۰۰ میلیون نفر می رسد.

الزویر و نویسندگان ایرانی

در سال ۲۰۱۳، Elsevier سیاست های خود را در پاسخ به تحریم های اعلام شده توسط دفتر کنترل دارایی های خارجی  تغییر داد که شامل درخواستی بود که تمام مجلات Elsevier از انتشار مقالات توسط پژوهشگران و اتباع ایرانی که در سازمان های دولتی کار می کردند جلوگیری کنند. معاون اجرایی مجلس نمایندگان، مارک سلیلی، از طرف شرکت Elsevier ابراز تاسف و ناراحتی کرد، اما اظهار کرد قصد به چالش کشیدن این قانون را ندارد.

 

۵) انتشارات Taylor & Francis

لوگوی تیلور اند فرانسیس 

انتشارات Taylor & Francis یک ناشر انگلیسی است که در سال ۱۷۹۸ میلادی توسط ریچارد تیلور تاسیس شد. اولین نشر این انتشارات، مجله Philosophical  بود

در سال ۱۸۵۲ میلادی دکتر ویلیام فرانسیس که یک شیمیدان بود به این کمپانی پیوست و در سال ۱۹۳۶ میلادی Taylor & Francis به یک موسسه خصوصی انتشارات علمی تبدیل شد. این ناشر بیش از ۳۰۰۰ کتاب را در هرسال منتشر می کند و دارای ۱۸۰۰ کارمند است . در حال حاضر دامنه موضوعی وسیعی اعم از کشاورزی، هنر، علوم رفتاری، علوم زیستی، خدمات شهری، زمین شناسی، آموزش و پرورش، کامپیوتر، مهندسی و تکنولوژی، علم اطلاعات، مطالعات بین رشته ای، پزشکی، ریاضیات و آمار و … را پوشش می دهد.

۶) IEEE انتشارات  (Institute of Electrical and Electronic Engineering)

ساختمان ieee 

 بزرگترین جامعه فنی حرفه ای  در جهان و همچنین یک انجمن تخصصی برای پیشبرد نوآوری و برتری تکنولوژیکی به نفع بشریت است. این طرح برای خدمت به متخصصان در همه جنبه های زمینه های برق، الکترونیک، محاسبات و زمینه های مرتبط با علم و فناوری که تمدن مدرن را پایه گذاری می کنند طراحی شده است.

تاریخ IEEE و رشته های تخصصی تحت پوشش

ریشه های IEEE به سال ۱۸۸۴ باز می گردد که برق شروع به تبدیل شدن به یک ابزار نفودی در جامعه شده بود. یکی از بزرگترین صنایع الکتریکی، تلگراف بود که از دهه ۱۸۴۰ برای اتصال جهان به سیستم ارتباطی داده ها و ابزاری سریعتر از سرعت حمل و نقل آمده بود.

IEEE به عنوان بزرگترین نهاد بین المللی مهندسی در دنیا به وجود آمده است و اکثر اساتید و اشخاص برجسته در زمینه مهندسی برق در دنیا عضو این سازمان می باشند. همچنین مقالات چاپ شده در مجلات IEEE به عنوان معتبرترین مقالات مهندسی برق و نیز کنفرانسهای تحت حمایت IEEE به عنوان معتبرترین کنفرانسهای مهندسی برق در سطح دنیا شناخته می شوند.

لوگوی ieee

این انجمن دارای بیش از ۴۲۰۰۰۰ عضو می باشد. عضویت در این سازمان در وهله اول به عنوان یک امتیاز برای یک دانشجوی مهندسی برق محسوب شده و  رزومه افراد محسوب می گردد. هزینه ثبت نام دانشجویان در IEEE از تخفیف بسیار زیادی نسبت به افراد دیگر برخوردار است. عضویت به دو صورت یک ساله در شروع سال میلادی و یا به صورت شش ماهه در شروع نیمسال دوم (هزینه نصف) می باشد. پایگاه داده ی IEEE دارای بیش از ۲ میلیون مقاله از ۱۲۰۰۰ نشریه شامل مجلات، مقالات کنفرانس ها،استاندارد های فنی از بازه زمانی ۱۸۹۳ میلادی تا کنون می باشد.

۷) انتشارات Springer

ساختمان اسپرینگرانتشارات Springer یکی از مشهور ترین شرکت های نشر علمی دنیا می باشد و در سال ۱۹۵۰ در نیویورک توسط برنارد Springer تاسیس شد. .این انتشارات یک ناشر آمریکایی مجلات و کتاب های دانشگاهی است که در زمینه شیمی، علوم کامپیوتر، اقتصاد، محیط زیست،زمین شناسی ،حقوق ، پرستاری، روانشناسی، کار اجتماعی، مشاوره، بهداشت عمومی و توانبخشی فعالیت می کند.

همه بزرگان در اسپرینگر!

نویسندگان Springer کارشناسان بسیار مجربی هستند که اکثر آن ها برندگان جوایز نوبل می باشند. دانشمندان، پزشکان و مهندسانی همچون رابرت کخ، فردیناند ساوربروخ، آلبرت انشتین، ورنر فوف زیمنس و اتو هان آثار خود را در انتشارات Springer منتشر کرده اند.  Springer  در حوزه های نشریات علمی، فنی و پزشکی پیشرو در جهان است که از طریق اطلاعات نوآورانه، محصولات و خدمات  با کیفیت محققان دانشگاهی  را ارائه می دهد.

لوگوی اسپرینگر

این انتشارات یکی از قویترین مجموعه های کتابخانه های STM و HSS را دارا می باشد. انتشارات Springer بخشی ازNature Springer (که یک ناشر جهانی است) می باشد .هدف Springer Nature پیشبرد کشف و  انتشار علم وحمایت از توسعه تحقیق و ایده های نوآورانه و دانش در سراسر جهان است. انتشارات Springer دارای  دوازده میلیون سند و  بیش از۲۳۹۰۰۰ کتاب الکترونیک از سال ۱۹۸۲ و بیش از ۳۴۰۰ مجله و بیش از ۹۰۰ کتاب مرجع می‌باشد.