در پاسخ به این سوال  این موضوع کاملا به خود فرد بستگی دارد اما می شود گفت تافل و آیلتس آکادمیک دشوارتر از آیلتس جنرال است. همچنین اگر شما تایپیست خوبی هستید، نشستن طولانی مدت و پاسخ به سوالات زیاد کامپیوتری خسته تان نمی کند، از صحبت کردن رو در رو خجالت می کشید، صحبت کردن با هدفون و میکروفن برای شما عجیب نیست و لهجه امریکن را ترجیح می دهید؛ تافل گزینه مطلوب تری است.

اگر از صحبت رو در رو به زبان انگلیسی گریزان نیستید، دست خط خوبی دارید، به جای سوالات 4 گزینه ای پیچیده با سوالات پاسخ کوتاه راحت ترید، لهجه های مختلف انگلیسی اذیت تان نمی کند، و خیلی دنبال موضوعات سنگین آکادمیک نیستید، آیلتس برای شما گزینه مناسب تری است. قبل از انتخاب مطمئن شوید دانشگاه یا محل کاری که میخواهید برای آن اقدام کنید، کدام آزمون را به رسمیت می شناسد.

اصلا تا زمانی که نیاز پیدا نکردید در آزمون اصلی شرکت نکنید، به دلیل اینکه قیمت این آزمون ها بالاست و ظرف 2 سال مدرکش آن منقضی می شود. پس فقط اگر قصد ادامه تحصیل یا اقدام برای ویزای کاری و دائمی کشوری انگلیسی زبان داشتید در این آزمون شرکت کنید.

همچنین برای دکتری داخل کشور، حتما از آزمونهای ساده داخلی استفاده کنید و خودتان رو به زحمت و صد البته خرج نندازید. این را هم اضافه کنیم که اگر به صورت هدفمند برای یکی از این دو آزمون مطالعه کنید (حتی اگه نخواید در آزمون اصلی هم شرکت کنید) بسیار مفید خواهد بود و سطح زبان شما رو به شدت بهبود خواهد داد.

 آزمونهای هر دو در ایران هم برگزار می‌شود و نیازی به سفر به کشور ثالث نیست و خیلی راحت به کرات هر دو آزمون در شهرهای اصلی ایران برگزار می شود. البته تعداد مراکز و تعدد برگزاری تافل بیشتر است.